hlavička malá

V tejto sérii článkov vám predstavujeme základy fotografovania. Články sú vhodné pre amatérskych fotografov, ale taktiež pre ľudí, ktorí v živote nefotili a cheli by.

Fotografujeme smartfónom či tabletom – praktické tipy

Fotografovanie smartfónomTechnologický pokrok v posledných rokoch sa pozitívne prejavil aj vo fotoaparátoch smartfónov či tabletov. Je prirodzené, že ľudia tieto zariadenia čoraz častejšie využívajú aj ako svoj hlavný fotoaparát, keď sú na dovolenke, pracovných akciách, v bežnom živote ap. Bez navyšovania batožiny máte fotoaparát skrátka stále pri sebe vo vrecku či v batohu. Praktické.

Čítať ďalej...

Expozičná rovnica

ukážka hĺbky ostrosti, clonového číslaPri fotografovaní sa málokedy stretávame s ideálnymi svetelnými podmienkami. Väčšinou trpíme buď nedostatkom svetla alebo naopak jeho prebytkom. Zložitejšie to je pri nedostatku svetla.

Čítať ďalej...

Pestujeme fotografické videnie alebo kompozícia je dôležitá

svadobná fotografiaČlovek má dve oči – tie sú umiestnené horizontálne vedľa seba. Preto obraz, ktorý vidíme, je obdĺžnik. V rámci našej kultúry sme zvyknutí čítať zľava doprava, zhora nadol. Triviality, ale pre chápanie kompozície mimoriadne dôležité.

Čítať ďalej...

Fotografujeme ľudí, zvieratá, predmety...

Guľky (strelivo)Pokiaľ fotografujeme živé tvory pomocou blesku, mnohé oči na fotografii „očervenejú“. Intenzita javu červených očí je u každého veľmi individuálna. Červené oči vznikajú ako „šok“ oka na príliš veľa jasu.

Čítať ďalej...

Tipy a rady pri fotografovaní

FotenieV tomto článku si povieme o tipoch a radách pri fotení. Vysvetlíme si, do čoho sa oplatí investovať peniaze, čas a energiu. Aké filtre sú užitočné? Na čo je dobrý statív? Prečo sledovať počasie? Ako sa ľahko a efektívne vzdelávať? Ale najmä: ako zhotovovať lepšie fotografie?

Čítať ďalej...

Aký fotoaparát si kúpiť?

fotoaparáty kolážPrístup k tvorbe fotiek sa za posledné roky výrazne zmenil. Väčšina ľudí si dnes vystačí pri fotení so smartfónom. Predaj malých kompaktných fotoaparátov prudko klesol a opodstatnenosť ich existencie sa stráca. Našťastie, výrobcovia tento trend začínajú chápať a na trhu začína byť stále viac modelov, ktoré sú orientované na kvalitu výstupu, ale zároveň na relatívne kompaktné rozmery.

Čítať ďalej...

Produktová fotografia – návod pre laikov

produktová fotografia obuvS internetovými stránkami či akoukoľvek prezentáciou sú spojené fotografie. Často treba odprezentovať produkty určené k predaju, alebo diela, ktoré sú výsledkom umeleckej či remeselnej práce. Takéto fotografie sú tým jediným, čo vás vtedy prezentuje a pokiaľ nie sú v adekvátnej kvalite, dokážu tak výrazne degradovať vašu činnosť alebo váš tovar.

Čítať ďalej...

Slabé fotografické zábery patria nenávratne do koša

mazanie súborovĽudia fotografujú preto, aby si uchovali zaujímavé momenty života, ktoré si môžu kedykoľvek pripomenúť. S digitálnym fotoaparátom a vysokokapacitnými diskami nie sme pri množstve snímok v podstate obmedzovaní.

Čítať ďalej...

Jednoduchá a praktická archivácia fotiek

FotografieV článku o zálohovaní dát sme zdôrazňovali, prečo je dobré uskutočňovať zálohu mimo pevného disku počítača. Existuje pomerne veľa programov s rôznymi praktickými funkcionalitami, ktoré slúžia na archiváciu fotografií. Sme však toho názoru, že upnúť sa na nejaký takýto program so sebou nesie viacero rizík.

Čítať ďalej...

Odkazy na ďalšie zdroje

návštevníci fotogalériaPre tých, čo to s fotografovaním myslia vážnejšie a majú záujem trochu si rozšíriť svoje obzory, sú v tomto článku uvádzané odkazy na rôzne internetové stránky, kde sa dá začať. Ide o rôznych fotografov domácich aj zahraničných; rôzne náučné stránky, bohaté fotogalérie či fotobanky, ale tiež aj zdarma softvér na prácu s digitálnou fotografiou.

Čítať ďalej...