hlavička malá

Sponzorované odkazy (Google Ads) a ich efektívne spravovanie

Ako často spomíname, pre každého je dôležité, aby bol nájdený cez vyhľadávače, najmä Google. SEO (optimalizácia pre vyhľadávače) predstavuje väčšinou tú najefektívnejšiu cestu. Ak potrebujeme efekt rýchlejšie, je tu aj iná cesta. Hovoríme o Sponzorovaných odkazoch (Ads) na Googli.

Ako fungujú Sponzorované odkazy (Google Ads)?

Skúste na Googli zadať napr. frázu plastové okná. Na vrchu a na boku si všimnite Sponzorované odkazy. Pokiaľ na akýkoľvek z nich kliknete, spoločnosť, ktorá odkaz na Googli inzeruje, zaplatí niekoľko desiatok centov. Inzerent určuje sumu, ktorú mieni do kampane investovať. Napr. poviete si, že 10 € denne. Tiež sa určuje najvyššia suma, ktorú inzerent ochotný zaplatiť za jeden klik – podľa nej Google určí poradie sponzorovaných odkazov. Tí najvyššie platia najviac a zároveň na nich sa kliká najčastejšie. Keď sa naplní denný rozpočet, Sponzorovaný odkaz sa prestáva zvyšok dňa zobrazovať.

Výhody a nevýhody Sponzorovaných odkazov (Google AdWords) v porovnaní so SEO

Výhody:

  • efekt sa dostavuje okamžite (hneď po realizácii platby Googlu);
  • cielenie cez kľúčové slová a rôzne iné parametre sa dajú veľmi jednoducho upravovať a dopĺňať;
  • kampaň môžete spustiť, pozastaviť, vypnúť kedykoľvek chcete alebo nastaviť na konkrétne dni.

Nevýhody:

  • konkurencia môže klikať na Váš web a spôsobovať Vám tak určité finančné straty;
  • niektorí ľudia sa klikaniu na Sponzorované odkazy vyhýbajú;
  • v porovnaní so SEO je finančná náročnosť väčšinou vyššia – platíte za každé kliknutie.

Kedy investovať do Sponzorovaných odkazov (Google AdWords)?

Vtedy, keď potrebujete okamžite výsledky. Prípadne sa dá tento produkt využívať paralelne, kým sa nedostavia výsledky zo SEO. Tiež sa dajú Sponzorované odkazy (Google AdWords) využiť ako doplnenie SEO aktivity na frázy a slová, ktoré sa už do klasickej optimalizácie pre vyhľadávače nezmestili. Webové stránky vytvorené čisto vo Flashi majú Google AdWords často ako jedinú reálnu možnosť zviditeľnenia sa na Googli.

Najdôležitejší je výber kľúčových slov a fráz

Aj laik by mal zvládnuť túto prácu so Sponzorovanými odkazmi. Stačí prejsť na stránku google.sk/adwords, registrovať sa, preštudovať si návody, poslať peniaze a začať s kampaňou. Výber kľúčových slov či fráz a vhodné cielenie na vstupné stránky je však tou najcitlivejšou etapou, ktorú spravidla lepšie zvládne profesionál. Pri nevhodnom nastavení sa dajú premrhať stovky i ticíe eur bez adekvátneho efektu.

Spravovanie profesionálmi a ich cena

Pokiaľ sa PPC kampaň outsourcuje, vtedy sa platí cena za spravovanie, napr. paušálne za rok či mesiac + za reálne náklady na kliky podľa zvolenej výšky rozpočtu.