hlavička malá

Ako popísať produkty v e-shope?

Kravaty

Internetové obchody neustále pribúdajú, avšak presadiť sa na trhu a profitovať zo svojho e-shoopu sa nedarí každému. Jeden z dôvodov, prečo si návštevníci nekúpia daný tovar, je ich úbohé odprezentovanie vo svete online. Pri mnohých internetových obchodoch nenájdeme okrem názvu, ceny a mizernej fotografie (niekedy ani to) nič ďalšie. Nehnevajte sa, že ľudia nakúpia inde.

Popis produktu by mal mať určitú štruktúru, ktorá nie je úplne presne daná, lebo závisí od segmentu či cieľových skupín. Jej jednotlivé časti by mali byť zreteľne odlíšené.

Ak máme napísať popis k produktom e-shopu a neviem začať, lebo sa necítime copywritersky zdatní, stačí, ak si odpovieme na nasledujúce otázky alebo doplníme jednotlivé položky.

  1. Aký úžitok môže mať kupujúci z ponúkanej veci? Rieši mu to nejaký problém, uľahčuje život, zabáva ho to, robí ho atraktívnejším, šetrí mu peniaze? Na niečo daná vec snáď slúži.
  2. Aké má daná vec prednosti? Aký dlhý vývoj stál za zrodom tejto veci? Ide o exkluzívnu vec? V čom? Vyniká daná vec v kvalite materiálov, v prevedení, vo funkčnosti?
  3. Funkcie. V čom spočíva hlavná funkcia a v čom vedľajšie?
  4. Pozitívne ohlasy. Získal produkt nejaké ocenenia? Vieme uviesť nejaké úryvky z pozitívnych recenzií alebo aspoň pozitívne ohlasy od kupujúcich?
  5. Dizajn a zloženie. Hoci si myslíme, že tieto odpovede prináša obrázok, nie je to celkom tak. V akom dizajnérskom štýle je daná vec vyrobená? Z akých materiálov je vyrobená? Čo sa nachádza pod povrchom.
  6. Silný príbeh. Viaže sa k produktu alebo k materiálom nejaký zaujímavý príbeh?
  7. Technické parametre. Rozmery, hmotnosť, miera odolnosti a všetky ďalšie parametre viažuce sa k danému výrobku. Môže ich byť celkom dosť. Tie popredné parametre môžeme zdôrazniť už pri samotnom názve produktu.
  8. Cenová politika. Ak je produkt lacnejší v porovnaní s konkurenciou, je to vďaka inováciám? Ak je drahší, v čom vyniká nad konkurenciou?
  9. Záruky, podpora, benefity. Poskytujete na produkt nadštandardnú záruku? Záručný a pozáručný servis? Dovoz, montáž či zaškolenie zdarma? Doba dodania je nadštandardne rýchla? Treba to zdôrazniť, resp. aspoň uviesť.

Produkt opisujeme iba v pozitívnom duchu. Takže nejaké nedostatky zdôrazňovať prirodzene nebudeme.

Aj keď to vyzerá nelogicky, najprv zdôrazňujeme úžitok a prednosti a nie parametre – ľudia konajú viac pod vplyvom emócií ako faktov.

Jednotlivé produkty majú prirodzene iné nároky na primeranosť. Napr. pri šnúrkach do topánok bude rozsah popisu oveľa striedmejší ako pri popise profesionálnej zrkadlovky či automobilu.

Nezabúdame tiež na obrázky produktu. Mali by byť primerane veľké. Čiže dlhšia strana by mohla mať zhruba 800 px. Výrazne menej a výrazne viac je skôr na škodu. Ideálne, ak sú nafotené profesionálnym produktovým fotografom, prípadne si o tejto problematike čosi naštudujte.

Okrem obrázkov sú vhodné aj videá či infografiky, ktoré dokážu urobiť produkt viac atraktívnym.

Ak stále neviete začať, vygúglite si daný produkt a pozrite si 5 alebo 10 najlepších e-shopov, ako danú vec prezentujú. Tým najlepším sa inšpirujte a syntetizujte to vo svojom prístupe.