hlavička malá

Často kladené otázky a odpovede na ne

Koľko trvá tvorba internetovej stránky?

Tvorba internetovej stránky trvá niekoľko dní, maximálne týždňov. Spravidla sa dohodne dátum odovzdania, ktorý býva okolo dvoch až troch týždňov. Táto doba začína plynúť vždy po získaní podkladov k tvorbe stránky. Až po umiestnení hotovej stránky na internet sa môže pristúpiť k optimalizácii pre vyhľadávače, ktorá sa prejavuje spravidla až po niekoľkých mesiacoch.

Na koľko vyjde kompletná tvorba webovej stránky a ako často sa platí?

Cena za vlastnenie jedinečnej internetovej stránky sa delí na dve časti: platená doména s hostingom; a cena tvorby. Domény s hostingom sa pohybujú už od cca 40 € na rok. Cena tvorby je väčšinou jednorázová a pohybuje sa podľa cenníka a dohody v prípade jednoduchších projektov.

K tomu je podľa záujmu zvlášť služba optimalizácia pre vyhľadávače (SEO), ktorej cena sa stanovuje na základe mnohých parametrov. Viac v cenníku.

Čo je to doména a hosting?

Doména je v podstate internetová adresa stránky, napr. www.tvorim.net, www.stranka.sk ap. Webhosting je zjednodušene vyhradený pamäťový priestor pre stránku. Obe služby sa platia každoročne. Všetky úkony okolo týchto služieb (okrem platby) vybavujeme za klientov. Odporúčame článok zaoberajúci sa témou: aká doména je vhodná?

  Ako zistím, či doména, o ktorú mám záujem, je voľná?

  Napr. na stránke exohosting.sk sa nachádza vpravo hore pole pre „Overenie domény“. Tam stačí zadať zisťovanú adresu spolu s koncovkou a výsledok sa hneď objaví. Odporúčame článok zaoberajúci sa témou: aká doména je vhodná?

Aké podklady sú dôležité pre tvorbu stránky?

Potrebujeme spoznať Vašu firmu/organizáciu, najmä jej činnosť, minulosť, prítomnosť a vízie do budúcna, aby sme vytvorili prezentáciu, ktorú netreba po krátkom čase od základov prerábať pre neaktuálnosť. Potrebujeme materiál, ktorý má vhodne prezentovať daný subjekt. Môžu to byť fotografie výtvorov, textové popisy ap. Tiež stručný úvodný text na všeobecné predstavenie, kontaktné údaje ap. Pre inšpiráciu je vhodnou metódou rešerš konkurencie. Odporúčame článok zaoberajúci sa témou: čo má obsahovať kvalitná internetová stránka firmy?. Samozrejme, do značnej miery tieto podklady dokážeme na profesionálnej úrovni vytvoriť podľa dohody za vás.

Nevadí, ak mi chýbajú jazykové či štylistické zručnosti?

Spisovnú slovenčinu máme radi a typografii sa odborne venujeme. Preto kratšie texty určené pre internetové stránky aicky upravujeme gramaticky, štylisticky aj typograficky, aby pôsobili čo najprofesionálnejšie. A v prípade dlhších textov je možné si za gramatickú a typografickú korektúru zvlášť priplatiť.

Kedy sa začne stránka zobrazovať vo vyhľadávačoch a ako dlho to vydrží?

Vo vyhľadávačoch sa stránka začne zobrazovať hneď ako ju vyhľadávače zaindexujú – väčšinou do dvoch týždňov od jej vzniku. Pozície stránky vo vyhľadávačoch ale vďaka SEO (optimalizácii pre vyhľadávače) následne postupne rastú. Všetko závisí od mnohých iných faktorov, najmä od množstva konkurencie v danej oblasti. Nadobudnuté pozície majú tendenciu sa udržať dlhé mesiace až roky – ich kolísanie je následne minimálne – tiež v závislosti od konkurencie. Podľa toho sa aj volí časovo ohraničená spolupráca alebo kontinuálna spolupráca v oblasti SEO.

  Ako proces optimalizácie pre vyhľadávače prebieha?

  Optimalizáciu pre vyhľadávače zjednodušene možno rozdeliť na dve časti a to: úprava kódu (on-page faktory) a získavanie spätných odkazov (off-page faktory).

  Nedá sa úspech vo vyhľadávačoch dosiahnuť rýchlejšie?

  Dá. Napr. prostredníctvom Google Ads, zvýhodnenými platenými pozíciami v katalógoch ap. Takéto riešenia sú ale pri rovnakom efekte často finančne nákladnejšie.

Čo ak budem chcieť stránku upravovať a dopĺňať?

Nie je s tým žiadny problém a dá sa to zabezpečiť viacerými spôsobmi. Spravovať ju môžeme my alebo vás vyškolíme na spravovanie obsahu.