hlavička malá

Aký fotoaparát si kúpiť?

fotoaparáty koláž

Prístup k tvorbe fotiek sa za posledné roky výrazne zmenil. Väčšina ľudí si dnes vystačí pri fotení so smartfónom. Predaj malých kompaktných fotoaparátov prudko klesol a opodstatnenosť ich existencie sa stráca. Našťastie, výrobcovia tento trend začínajú chápať a na trhu začína byť stále viac modelov, ktoré sú orientované na kvalitu výstupu, ale zároveň na relatívne kompaktné rozmery.

Ak sa rozhodnete kúpiť si fotoaparát, zrejme vyžadujete výrazne lepšiu kvalitu výstupu v porovnaní s tým, čo poskytujú smartfóny.

V tomto článku preto popíšem nielen argumenty pri najčastejších dilemách, ale tiež, ktoré parametre sú reálne dôležité. Verím, že vám daný text pomôže pri rozhodovaní.

Zrkadlovka vs. bezzrkadlový koncept (mirrorless)

Zrkadlovka je skonštruovaná tak, že do hľadáčika sa premieta analógový obraz v reálnom čase, ktorý prechádza objektívom. Optická konštrukcia zrkadlovky vyžaduje mať pred hľadáčikom optický člen (na obrázku nižšie Penta Mirror), ktorý robí zákonite telo zrkadlovky mohutnejšie, čiže zaberá viac miesta v našom batohu.

Zrkadlovka vs. bezzrkadlovka, systém fungovania

S pokrokom kvality digitálneho obrazu v hľadáčiku potreba analógového obrazu stráca opodstatnenosť. Pričom digitálny hľadáčik poskytuje nielen obsah, ktorý sa chystá snímač zaznamenať, ale môžeme dokonca aj vidieť, aký dopad na svetlosť snímky má naše nastavenie expozície.

Vďaka digitálnemu hľadáčiku môžeme tiež za slnečného dňa skontrolovať, čo sme odfotili. Za slnka je displej veľmi zle čitateľný.

U mnohých ľudí je výraz zrkadlovka symbolom kvalitnej fotografie. Toto už dávno neplatí. Pre kvalitu fotografie je dôležitý snímač a objektív. A zrkadlovka sa skôr začína pre laikov stávať iba prílišným bremenom na dovolenke, ktoré nechajú buď doma alebo na hotelovej izbe.

Fotenie zrkadlovkou poskytuje lepší pôžitok, avšak pre väčšinu ľudí je zbytočná, až nepraktická.

Netreba však podliehať novému mýtu, že bezzrkadlovky znamenajú výraznú úsporu miesta. Sú naozaj spratné a sympatické, ak na nich používame tzv. pancake (palacinkové) objektívy (obrázok nižšie).

Fujifilm X-M1 s 27 mm palacinkovým objektívom

Akonáhle dáte na telo (či už zrkadlovku alebo bezzrkadlovku) kvalitný alebo zoomový objektív (obrázok nižšie), celkový rozdiel vo veľkosti nie je vôbec výrazný. Ale čo je dôležité, nosenie na krku sa stáva nepohodlné a nepraktické, keďže objektív prevažuje telo fotoaparátu a zároveň celý fotoaparát príliš pretŕča do priestoru.

Bezzrkadlovka Fujifilm vs. zrkadlovka Nikon, porovnanie veľkostí

Ak by sme pridali na objektívy ešte slnečné clony, prípadne nasadili blesk, celkový rozdiel je zanedbateľný a menšie telo začína byť skôr na škodu a nepraktické pre manipuláciu.

Aký snímač?

Snímač je súčiastka, ktorá zachytáva obraz. Spolu s pamäťovou kartou nahrádza klasický film.

Čím vyššia citlivosť (ISO) snímača, tým za horších svetelných podmienok môžete fotiť. Ak sú jednotlivé pixely snímača príliš malé, pri vyššej citlivosti sa ľahko prehrejú a vzniká pri nich výrazný šum, ktorý môže veľmi silno degradovať obraz. Preto je dôležité, aby boli jednotlivé body snímača väčšie, čiže, aby bol celkový snímač čo najväčší.

Výrobcovia sa snažia šum kompenzovať zlepšovaním softvéru, avšak tu zostáva oveľa dôležitejší hardvér, čiže samotný snímač a v tejto oblasti sa nič revolučné dlhodobo nedeje. Preto je dôležitejší trend umiestňovať aj do menších tiel stále väčšie snímače.

Veľkosť snímača je teda pri digitálnych fotoprístrojoch jeden z najvýznamnejších parametrov. Zhruba od veľkosti snímača 17,3 × 13 mm, typické pre Micro 4/3 systém, začínajú kvalitnejšie snímky. Pod túto hodnotu ani nemá význam ísť, ak to s fotografovaním myslíte len trochu vážne. Väčšie, čiže lepšie sú APS-C snímače a ešte lepšie full-frame snímače s rozmermi klasického kinofilmového políčka: 36 × 24 mm.

Porovnanie snímačov

Tie najmenšie snímače, ktoré vidíte na obrázku vyššie, dávajú do smartfónov a veľmi malých fotoaparátov.

Aký objektív? Zoomový či pevné sklá?

Spolu so snímačom je objektív na fotoaparáte to najdôležitejšie. Objektívy majú množstvo parametrov.

Ekvivalent ohniskových vzdialeností

Aby sme porozumeli tomu, s akou perspektívou náš budúci objektív bude vidieť svet, je dôležité rozumieť rozsahu ohniskových vzdialeností, a to konkrétne v hodnotách ekvivalentných pre klasický kinofilm. No a čím nižšie číslo v milimetroch, tým širší uhol záberu bude mať váš fotoaparát. Na objektívoch (obrázok nižšie) sa však ohniskový rozsah udáva v reálnych hodnotách a nie ako ekvivalent ku kinofilmu.

Olympus OM-D s objektívom 14 až 42 mm

Do prepočtu tu vstupuje tzv. crop faktor, čo je pomer uhlopriečok snímača ku klasickému kinofilmovému políčku. Preto zisťujte vždy ohniskový rozsah ekvivalentný ku kinofilmu.

Crop faktor pre:

  • full-frame je teda logicky 1;
  • pre väčšinu APS-C snímačov je crop faktor medzi 1,52 až 1,62 v závislosti od výrobcu;
  • pre Micro 4/3 systém je crop faktor 2 (napr. Olympus vyššie).

Čím nižšie spodné číslo ohniskovej vzdialenosti, tým viac perspektívy na fotografiách. Ale najmä pri fotení väčších objektov (napr. budov) alebo pri fotení skupiny ľudí v uzavretej miestnosti, keď už jednoducho nemáte kam cúvnuť, viac širokouhlý objektív ešte fotenú scénu dokáže zachytiť.

Ohnisková vzdialenosť a uhol záberu

Na fotografii (námestie v Levoči) vidieť jasný rozdiel. Jednotlivé rámčeky ukazujú, zhruba aký výrez zo scény by ste odfotili fotoaparátmi s vyššou ohniskovou vzdialenosťou z rovnakého miesta, a tiež s akým uhlom dané ohniskové vzdialenosti pracujú.

Ohniskový rozsah, uhol záber, námestie v Levoči

Klasický setový zoomový objektív má ekvivalentný rozsah ohniskových vzdialeností cca. od 28 mm do 85 mm. Tento rozsah sa dá využiť pre väčšinu bežných situácií:

  • Pod 35 mm môžete fotiť napr. architektúru. Na fotenie portrétov tento rozsah ohniskových vzdialeností nie je vhodný, lebo deformuje tváre.
  • 35 mm je považované za reportážne ohnisko. Scéna má príjemnú dynamiku, cítiť z fotiek blízkosť k objektom, ale zároveň nedochádza k výrazným deformáciám pri krajoch snímky.
  • okolo 50 mm je základné ohnisko. Perspektíva tohto obrazu je podobná ľudskému oku. Pod základným ohniskom začínajú širokouhlé objektívy a nad základným ohniskom tzv. teleobjektívy.
  • Od 55 do 85 mm môžete fotiť portréty alebo vzdialenejšie veci.

Na obrázku nižšie môžete vidieť, ako sa mení vzhľad tváre v závislosti od použitej ohniskovej vzdialenosti.

Vzhľad tváre v závislosti od ohniskovej vzdialenosti objektívu

V zásade platí, čím dlhšia ohnisková vzdialenosť, tým krajšie pôsobia portrétovaní ľudia.

Podiel medzi najdlhšou a najkratšou ohniskovou vzdialenosťou objektívu je násobok zoomu. Bežný zoom je okolo 3 až 4 ×. Čím väčší optický zoom objektív má (napr. viac ako 4 ×), tým väčšie technické kompromisy vznikajú pri jeho konštrukcii, čo sa negatívne odráža na kvalite obrazu. Násobkom optického zoomu sa preto pri kúpe nenechajte ohúriť. Optický zoom je parameter, ktorý slúži viac marketingu ako fotografii.

Svetelnosť: clonové číslo

Ďalšou dôležitou vecou je, ako sa mení clonové číslo, vyjadrujúce svetelnosť objektívu, pri zmene ohniska (pri zoomovaní). Je iba minimum objektívov, ktoré majú túto hodnotu konštantnú počas celého ohniskového rozpätia. Čím nižšie clonové číslo, tým lepšie.

Lacnejšie zrkadlovky sú dodávané väčšinou so zoomovým objektívom s clonovým rozpätím od 3.5 do 5.6, čo sú dosť mizerné hodnoty.

Svetlejšie objektívy sú väčšinou tie s pevnou ohniskovou vzdialenosťou (bez možnosti zoomovania). Tam sú bežné clonové čísla 2.0 i menej.

Ostrosť a kontrast objektívu

Informácia o ohniskových vzdialenostiach a sveteľnosti sa nachádzajú na každom objektíve. Dôležité sú však aj mnohé iné vlastnosti, vrátane ostrosti kresby či kontrastu.

Opäť tu platí, že objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou sú vo všeobecnosti ostrejšie i kontrastnejšie ako tie zoomové. A za tieto vlastnosti si treba skrátka priplatiť. Setové objektívy dodávané k lacnejším fotoaparátom trpia často mäkkosťou kresby a nižším kontrastom.

Tiež platí, že pri širokouhlých objektívoch sa ostrosť dosahuje oveľa ťažšie.

Spratnoť vs. pekný bokeh

Bokeh je výraz pre pomenovanie estetickej kvality neostrých častí snímky. Jeho kvalita je vnímaná subjektívne a mnohé fotografie, najmä portréty, by bez neho nemali vôbec čaro.

Bokeh má pre svoj vznik aj svoje objektívne predpoklady, ktoré sú vymedzené technickými parametrami objektívu a snímača. Jeho hlavnou vlastnosťou je miera rozostrenia neostrých častí. Vďaka rozostreniu je objekt akoby vyrezaný z pozadia a pozadie nadobúda abstraktnú podobu.

Portrét ženy s rozostrením, bokeh

A tu platí, že obraz bude rozostrenejší, čím je väčší snímač, čím je väčšia ohnisková vzdialenosť, čím je otvorenejšia clona a čím vzdialenejšie je pozadie od ostrého objektu.

Potom platí, že pri porovnávaní objektívov so striedmejšou a zložitejšou konštrukciou bývajú tie väčšie objektívy väčšinou hodnotené ako tie, ktoré poskytujú krajší bokeh.

Z toho vyplýva, že ak chcete vytvárať pekný bokeh, potrebujete fotoaparát, ktorý má väčší snímač (aspoň APS-C) a používať veľmi svetelné objektívy, 2 a menej s väčšou ohniskovou vzdialenosťou. Objektívy so svetelnosťou 2 a menej sú spravidla bez zoomu. Pričom pri tom objektíve sa vývojári nesnažili dosiahnuť čo najmenšie rozmery.

Treba si dať pozor na rôzne lacnejšie značky pri objektívoch. Napr. objektív deklaruje svetelnosť 1.4, ale pri danej svetelnosti má obraz, ktorý nie je dostatočne ostrý (údaj o svetelnosti je vtedy skôr reklamným zavádzaním ako objektívnym parametrom).

Ostatné

Je samozrejme mnoho ďalších parametrov, ktoré výrobcovia neustále vylepšujú a majú svoj význam. Patria sem napr.:

  • rýchlosť zapnutia fotoaparátu (to znamená: za aký čas od zapnutia môžete cvaknúť);
  • rýchlosť ostrenia (dôležité pre momentky);
  • zväčšuje sa rozlíšenie natáčaného videa;
  • zväčšuje sa rozlíšenie displeja, čo poskytuje lepšiu predstavu o tom, čo sme odfotili;
  • praktické môže byť, ak sa dá displej otáčať – využiteľné pri autoportréte, alebo pri fotení z uhlov, kedy nie je možné sa na displej pozrieť;
  • výborné tiež je, ak vstavaný blesk možno smerovať dohora. Ak sa svetlo blesku odrazí od stropu, postavy sú oveľa prirodzenejšie nasvietené a snímky vyzerajú lepšie.

Veci, na ktorých až tak nezáleží, sú napr.:

  • Počet Megapixelov: súčasné fotoaparáty na trhu majú väčšinou 12 Mpx a viac. Ak sa nechystáte fotiť na veľké reklamné plochy, tak to bohate stačí.
  • Maximálne ISO: pri fotení s vysokým ISO (citlivosťou) sú snímky tak zašumené, že sú až nepoužiteľné. Pri malých kompaktoch dochádza k viditeľnej degradácii kvality už pri ISO 200, pri snímačoch APS-C už pri ISO 1600. Pri vyššej ISO citlivosti už v závislosti od veľkosti snímača získavate nepoužiteľné výsledky. Uvádzanie maximálnych hodnôt ISO, napr. 25600 a viac, je najmä marketing. Podstatná je veľkosť snímača.

Konkrétne modelové rady

Ako vidno, skĺbiť všetky výhody je nemožné. Nedá sa mať aj spratnosť, aj pekný bokeh :-) Komu ide prioritne o kvalitu fotografií, mal by mať fotoaparát so snímačom full frame a používať ostré a svetelné objektívy s pevnými ohniskami (bez možnosti zoomu).

Kto potrebuje najmä spratnosť, tomu stačí kompakt s väčším snímačom a so stavaným zoomovým objektívom, napr. model Canon G1X.

Kompromisy medzi týmito extrémami predstavujú najmä bezzrkadlovky s APS-C snímačmi. To pokrýva najmä Fujifilm rady X, čo je koncept, ktorý oslovil aj mňa. Mám už druhý model a dve pevné sklá k nemu.

Kvalitatívne podobné riešenie prináša aj Canon EOS M, ktorý je ovládaním cez dotykový displej atraktívny skôr pre ženy, a tiež napr. Sony s radou NEX.

Populárny je tiež Micro 4/3 systém. Ten využívajú najmä Olympusy rady PEN a niektoré prístroje Lumix. Majú však menej svetelné objektívy v ponuke, v porovnaní napr. s Fujifilm X. Výhodou je, že objektívy Micro 4/3 systému by mali byť kompatibilné naprieč rôznymi značkami fotoaparátov, ktoré tento systém podporujú.

Všeobecné rady

Je dobré začať zoomovým objektívom. Po nejakom čase si vytrieďte svoje najlepšie zábery a pozrite sa, akými ohniskami boli fotené. Možno zistíte, že svoje potreby vo fotografovaní dokážete naplniť jedným alebo dvoma objektívmi s pevnou ohniskovou vzdialenosťou.

Recenzie sledujte s rozvážnosťou

Na internete ako aj v časopisoch nájdete množstvo recenzií k jednotlivým modelom. Ich dôveryhodnosť stojí však za pováženie. Ak recenzuje jednotlivé modely samotný predajca, tak spravidla je celá recenzia ladená skôr pozitívne, lebo potrebuje predávať všetko, čo má v ponuke. Ak recenzuje fotoaparát človek, ktorý si ho práve kúpil, spravidla ho nemá s čím adekvátnym porovnať (často so zaostalejším modelom, ktorý kupoval pred rokmi).

Navyše recenzie do väčších e-shopov neraz píšu platení copywriteri, aby stimulovali dopyt. Z recenzií žijú tiež mnohé redakcie. Ak by písali negatívne, už by im daná značka fotoaparáty na testovanie nezapožičala, nemali by o čom písať, takže sa radšej preventívne autocenzurujú.

Ako pri kúpe ušetriť

Ak kupujete fotoaparát s výmennými objektívmi, je dobré využiť akciu, kedy dostanete napr. jeden objektív zdarma, resp. s malým navýšením ceny. Osve sú tieto veci výrazne drahšie. Super je, ak dostanete aj náhradný akumulátor. Ak nie, odporúčam si ho dokúpiť.

Marža na tovare je zriedka pod 10 %, väčšinou je 30, 40, 50 a viac percent. Pýtajte sa na možnú zľavu.

Dobré je mať na pamäti, že pri elektronike, teda aj pri fotoaparátoch platí zásada rýchleho poklesu ceny. Ak chcete ušetriť, rozhodne nekupujte model, ktorý práve prišiel na trh. Pozrite sa na starších bratov danej modelovej rady, ktoré sa dopredávajú. Porovnajte parametre a ceny. Zistíte, že zlepšenie je zanedbateľné, avšak rozdiel v cene je často aj vyše 30 %.

Posledná rada ku kúpe

Porovnávať rôzne technické aspekty je veľmi dôležité. Konečné rozhodnutie by nemal urobiť rozum, ale srdce. Ako vám fotoaparát padne do rúk, ako sa vám s ním pracuje, ako sa vám páči – od toho najmä bude závisieť vaša chuť fotiť.