hlavička malá

Úspešný web je jedinečný: v štruktúre aj dizajne

Korytnačka vyrezaná do melónu

Mnoho firiem ponúka šablónovité redakčné systémy, do ktorých stačí svojpomocne doplniť zopár vecí, vybrať si spomedzi grafických šablón a internetová stránka je na svete. Výhody sú jasné: rýchlosť tvorby, znížená potreba zásahov odborníka, svojpomocné spravovanie, a niekedy aj cena sa zdá byť pomerne priaznivá.

Problém takýchto riešení a teda aj hlavnou nevýhodou je práve ich šablónovitosť. Ak šablóna ladí s firemnými farbami, tak jej grafická téma v hlavičke neladí s firemným zameraním a naopak. Tertium non datur. Väčšinou, tretia možnosť neexistuje. Formy, ktoré majú univerzálny charakter, spravidla neobstoja v súboji, v ktorých je súper vybrúsený na mieru. A tak aj stránky tvorené rozumne a rešpektujúce individualitu majú oveľa väčší šmrnc a z toho vyplývajúci úspech v porovnaní s webmi, ktoré sú produktom obmedzenej palety grafických šablón.

Z dizajnu stránky by malo byť hneď jasné, čomu sa subjekt venuje. Dizajn webu by tiež mal vychádzať z farieb loga daného subjektu.

Weby, ktoré chcú byť úspešné, by mali byť prehľadné a návštevník by sa v nich mal vedieť ľahko zorientovať. Inak ľahko odíde.

Dôležitou súčasťou úspešného webu je aj hierarchizácia jednotlivých prvkov na stránke. Čo znamená, že dôležité prvky webu ako je ponuka služieb, profil firmy, adresa, kontakt a pod. by mali byť zrejmé takpovediac na prvé vzhliadnutie úvodnej stránky. A naopak prvky menej významné by mali byť v miernom úzadí. Je mnoho grafických prístupov, ako sa to dá docieliť.

Obsah webu by nemal byť natoľko rozsiahly, aby nudil a zároveň ani natoľko stručný, aby neposkytoval dostatok dôležitých informácií. Nájsť v tomto kompromis vyžaduje dostatočný odstup a cit.

Netreba tiež zabúdať na pomerne nízku úroveň internetovej gramotnosti mnohých ľudí. Pokiaľ sa web dožaduje priazne od všetkých, musí byť aj každému prístupný a zrozumiteľný. Jeho obsluha by teda mala byť intuitívne jednoduchá a zároveň web optimalizovaný pre všetky používané internetové prehliadače.