hlavička malá

Fotografujeme ľudí, zvieratá, predmety...

Guľky (strelivo)

Ak fotografujeme živé tvory pomocou blesku, mnohé oči na fotografii „očervenejú“. Intenzita javu červených očí je u každého veľmi individuálna. Červené oči vznikajú ako „šok“ oka na príliš veľa jasu.

Mnohí amatéri sa veľmi chybne spoliehajú na softvérovú redukciu červených očí. Niekedy sú červené oči tak intenzívne, že nepomôže ani softvér. Najlepšie je odfotiť objekt bez červených očí. Slúži na to funkcia blesku, ktorý vyšle predzáblesk alebo sériu predzábleskov, aby sa oči adaptovali a až následne fotí. Niektoré drobné kompakty túto funkciu nemajú.

Nosné dierky sú časť tváre, ktoré snímku väčšinou zhoršia. Pokiaľ nechceme mať nosné dierky na snímkach, tak objektív by mal byť vyššie ako nos fotografovaného. Podobným spôsobom zabránime aj dvojitej, trojitej, štvoritej brade. Pokiaľ chceme človeka zoštíhliť, fotíme ho z profilu.

Mierna neostrosť dokáže človeka skrášliť – neukáže totiž detaily nedostatkov. Teleobjektívy potláčajú perspektívu a preto majú tendenciu snímky (najmä tváre) skrášľovať. Širokouhlé objektívy do fotografie vedia pridať skreslenie a dynamiku.

slimáčik

Pri fotení zvierat a detí je dôležité „znížiť sa na ich úroveň“, presnejšie na úroveň ich očí. Fotografia z prirodzenej výšky nižších objektov pôsobí oveľa dynamickejšie a bližšie. Netreba sa zdráhať si čupnúť, alebo len fotoaparát dať nižšie a cvakať tak – vtedy padne vhod otočný displej.

Na obrázkoch nižšie môžete porovnať atraktívnosť fotografií: zachytenie z ľudskej výšky a zachytenie z výška zvieraťa.

 

slepý harmonikárPokiaľ fotíme živé tvory (ľudí a zvieratá), netreba cvakať „ako šialený“ a potom selektovať vhodný záber. Radšej pripraviť parametre fotoaparátu, zaostriť a čakať na vhodný moment a docvaknúť. S objektom treba počas prípravy komunikovať. A keď je všetko hotové, čakáme na vhodný moment – výraz, úsmev, pozíciu tváre ap.

K tomu môžeme buď nabádať, alebo čakať na prirodzený moment, čo pôsobí väčšinou lepšie. Pri ľuďoch je dôležité, aby pri exponovaní nerozprávali – hovoriaci na fotke spravidla nevyzerajú dobre. Samozrejme, v istých prípadoch, napr. pri emotívnych prejavoch rôznych rečníkov, zachytenie hovoriaceho môže vytvoriť skvelú dynamiku.

Predmety majú tú výhodu, že ich väčšinou možno premiestňovať – podľa našej vôle, majú nekonečnú trpezlivosť a neustálu náladu na fotenie. Preto neváhame pri fotení predmetov aranžovať – umiestniť ich na nerušivé pozadie, vytvoriť vhodné svetelné podmienky, uviesť ich do pozícií, ktoré sú pre tie-ktoré predmety typické alebo naopak: netypické ako táto fotografia streliva.

Autor fotografií: Kurt Konrád