hlavička malá

Byť vo vyhľadávačoch medzi prvými je v podnikaní životne dôležité

Kačičky

Dnešný človek zhliadne denne v priemere tisíce reklám, log a značiek. Niet divu, že dostať sa do podvedomia ľudí klasickou masovou reklamou je dnes pre menších hráčov trhu prakticky nemožné. Existujú však možnosti, ako aj napriek tomu byť na trhu úspešný.

Spôsob výberu sa u ľudí mení

Dnešný človek, keď potrebuje zohnať maliara, stolára, upratovaciu firmu alebo potrebuje kúpiť elektroniku, hračku deťom, prenajať si náradie ap., sám si nájde k tomuto cieľu cestu. V internetovom vyhľadávači, najčastejšie Googli, zadá kľúčové slovo či frázu, ktorá súvisí s hľadanou témou.

Internetový vyhľadávač zoradí podľa svojich algoritmov stránky. A tie, ktoré sú najvyššie, človek navštívi, ponuku porovná a podľa toho sa rozhodne. Tí, čo sa nenachádzajú medzi prvými, ich podnikanie sa môže dostať postupne do problémov. Táto stratégia predstavuje v súčasnosti najefektívnejšiu formu reklamy v pomere cena/výkon. Je zvlášť vhodná pre živnostníkov aj stredných podnikateľov, ktorí si za relatívne nízke náklady dokážu zabezpečiť vynikajúce obraty.

Pozícia vo vyhľadávačoch sa dá ovplyvniť

Je teda dôležité dostať sa do popredných pozícií vo vyhľadávačoch. Čím vyššie, tým lepšie. Dobré do prvej dvadsiatky a ideálne do prvej päťky. Súbor techník, ktorý zlepšuje pozíciu vo vyhľadávačoch, sa nazýva SEO – Search engine optimalization (optimalizácia pre vyhľadávače). Na internete existuje množstvo návodov a množstvo subjektov, ktoré túto techniku realizujú. Algoritmus vyhľadávačov sa však vyvíja (takže návody sú väčšinou neaktuálne) a na profesionálne optimalizovanie treba mať dostatočné skúsenosti a dokázať to výsledkami práce.

Ani SEO nie je iba o výhodách

Treba upozorniť aj, že:

  • výsledky optimalizácie sa dostavujú hneď iba zriedka (najmä v málo konkurenčných oblastiach). Väčšinou, výsledky optimalizácie sa začínajú prejavovať v priebehu cca 2 mesiacov;
  • najväčší dôraz na optimalizáciu pri jednej stránke sa dá iba na obmedzený počet znakov, cca 40, čo obsiahne iba niekoľko kľúčových slov či fráz;
  • kvôli množstvu rôznych faktorov sa len výnimočne dá garantovať konkrétna pozícia ako výsledok práce, spravidla sa dá len predpokladať hrubý odhad pozície s toleranciou niekoľkých priečok.

Pokiaľ nejakí „optimalizátori“ sľubujú rýchle výsledky alebo úspech bez zasahovania do obsahu, ide pravdepodobne o zavádzanie a možno iba odporučiť dobre si zanalyzovať zmluvu, aká sa podpisuje, ale tiež požadovať detailné a transparentné referencie z predošlých projektov.

Prínos SEO býva rôzny

Niektorým subjektom môže optimalizácia pomôcť tak, že im naštartuje obrat a výrazne ušetrí náklady na inzerciu, iným zlepší situáciu len čiastkovo. V každom prípade náklady vynaložené na SEO (optimalizáciu pre vyhľadávače) sa spravidla vždy vrátia, niekedy dvojnásobne, niekedy stonásobne a niekedy viac.

Keďže optimalizácia pre vyhľadávače je dlhodobejší proces a konkurencia má rovnaké možnosti, odporúčame začať optimalizovať svoju stránku pre vyhľadávače čím skôr.

O predpokladanom efekte sa môžete s nami poradiť.